שוקולד ובריאות – חלק ב’ שוקולד ובריאות – חלק ב’

שוקולד ובריאות – חלק ב’

15 יולי, 2023 by

אם קראתם את החלק הראשון של שוקולד ובריאות, אתם כבר בטח ב “אוברדוס” היסטרי של שוקולד מריר ואיכותי…, או סתם אחרי זלילה חסרת רסן של שוקולדים מכל סוג – פשוט למען הבריאות…

אך יש עוד כמה סיבות לא פחות חשובות לאכילת שוקולד, והפעם, מתכון למשקה שוקולד בריא וטעים…

שוקולד, לחץ דם וכולסטרול

האגודה האמריקאית ללב ויתר לחץ דם פרסמה מחקר שהעלה כי שוקולד מריר עם אחוזי קקאו גבוהים מסייע בצורה משמעותית בהפחתת לחץ הדם ובהורדת רמות הכולסטרול הרע, כמו גם בהגנה על מערכת הלב וכלי הדם.

הפלבנואידים, נוגדי חמצון המצויים בקקאו, הם האחראים לתכונה זו של השוקולד. המחקר גילה כי בקרב אנשים שאכלו כ100 גרם שוקולד מריר ליום במשך שבועיים, לחץ הדם הסיסטולי (הגבוה) ירד ב-12 מ”מ כספית והדיאסטולי (הנמוך) ירד ב-9. רמות הכולסטרול הרע ירדו בכ-10% בקרב אותם אנשים!

שוקולד ובריאות השן

קקאו מכיל חומרים העוזרים להגן על זיגוג האמייל ולמנוע חורים בשיניים. קקאו מכיל כימיקלים המסייעים להלחם בבקטריות הגורמות להיווצרות ריקבון בשיניים.

מצד שני שוקולד מריר בעל אחוזי קקאו נמוכים ושוקולד חלב ולבן, עשירים בסוכר. הסוכר מזין את אותן בקטריות.

בכל מקרה, אם נשווה שוקולד לממתקים אחרים, או למאכלים אחרים בכלל, הרי שהוא פחות מזיק לשיניים. הוא אינו נשאר זמן רב בפה כמו סוכריות מציצה, הוא אינו נדבק לשיניים כמו סוכריות גומי, הוא אינו מותיר שאריות ברווחים שבין השיניים כמו מאכלים רבים. מסיבות אלה ההשפעות הרעות שיש להמצאות אוכל בפה על השיניים, יהיו קצרות יותר במקרה של שוקולד, מאשר רוב הממתקים והמאכלים האחרים, זאת בנוסף לאותם כימיקאלים הטובים לשיניים.

ואנקדוטה נוספת:

שימו לב: אחרי שתי כתבות עם המון סיבות למה לאכול שוקולד, שימו לב,יש לחלקכם בבית כאלו שאסור להם בשום פנים ואופן לאכול שוקולד, שוקולד ובע”ח

קקאו מכיל חומר בשם תאוברומין והוא מסוכן לבע”ח כגון סוסים וכלבים. 100-150 מ”ג של תאוברומין עבור כל קילו של כלב נחשב לרעיל. טבלה ממוצעת של 100 ג’ שוקולד חלב מכילה כ150 מ”ג, בעוד טבלת שוקולד מריר ממוצעת מכילה כ1300-1400 מ”ג. במילים אחרות, אם כלב בגודל ממוצע צד ומחסל מארז שוקולד מריר של “שלוש בעשר” מהסופר (300 גרם), או 2 חבילות שוקולד מריר איכותי, הוא עלול להיות בסכנה. סימפטומים יכולים לבוא לידי ביטוי בצורת קצב לב לא סדיר, הפרעות בנשימה, פגיעה במערכת העצבים ואף מוות!

מתכון למשקה שוקולדי ובריא: משקה אנרגיה – שוקולד שקדים ודבש ל-4 מנות

המצרכים:

2 כוסות חלב דל שומן

5 כפות גדושות קקאו

5 כפות מים רותחים

5 כפות דבש

3 כפות סירופ “רוזטה”

2 בננות בשלות

1 כוס קוביות קרח

אופן הכנה:

להמיס את הקקאו עם המים הרותחים בקערה קטנה

לאחר ההמסה, להעביר את הקקאו לבלנדר – ולהוסיף גם את כל יתר החומרים.

לטחון היטב בבלנדר עד שכל הקרח נכתש.

לטעום, להוסיף מתיקות, רצוי סוכר חום (שהמסתם במים רותחים) לפי הצורך ולהגיש מיד

לבריאות.